zdjęcie-nocnego-nieba-droga-mleczna

Jak zrobić dobre zdjęcie nocnego nieba? – część 1

Do zrobienia pięknych zdjęć nieba, dużo rzeczy musi się idealnie zgrać, żeby nasze zdjęcie nocnego nieba było udane. Potrzebne są na przede wszystkim – dobre warunki pogodowe, muszą być one odpowiednie, a miejsce, które wybierzesz musi być odpowiednio dociemnione. Ważny jest też dobry sprzęt oraz solidny statyw. Trzeba mieć też dużo cierpliwości i wytrwałości, to w pracy fotografa bardzo ważna rzecz, ponieważ zadowalające efekty nie przychodzą od tak. Niestety ale przy tego typu fotografii to praca metodą prób i błędów. Jeśli posiadasz wiedzę dotyczącą odpowiedniego ustawienia aparatu, nie będzie trudno zrobić dobrego zdjęcia.

Więc czego potrzebujesz? Najważniejszy jest – aparat, najlepiej lustrzanka lub bezlusterkowiec, który umożliwi nam manualne ustawienie ekspozycji. Potrzeba nam też trybu M i zapisu zdjęć w formacie RAW. Przy robieniu zdjęć gwiazd, niezbędne jest wysokie ISO. Niestety, bez manualnego ustawienia ekspozycji, nie będzie możliwości wyboru przesłony, czułości i czasu.

Obiektyw też jest ważny, a dokładnie – szerokokątny, jasny obiektyw, na aparacie z matrycą aps-c. Trzeba pamiętać, im dłuższa ogniskowa, tym krótszy możliwy czas naświetlania bez poruszenia gwiazd, które jak wiemy, wynika z ruchu obrotowego ziemi. A co ze światłem? Jeśli o to chodzi to minimalna wartość f, taka jaka charakteryzuje Twój obiektyw. Uważam, że im niższa wartość, tym lepiej. Idealny obiektyw do zrobienia dobrego zdjęcia nieba w nocy nie powinien mieć większej przysłony niż f2.8, oczywiście da się też obiektywem o przysłonie f3.5 lub f4. Następną ważną rzeczą, jest statyw. Niestety, ale potrzebujesz „atomowego” statywu. Takiego solidnego. Większość tanich statywów, będzie powodować niekorzystne dla nas rozmycie, bo będzie się trząsł. Dobry statyw ma ogromne znaczenie, tym bardziej przy dłuższym czasie naświetlania, a im cięższym aparatem fotografujesz, tym ważniejsze żeby statyw był stabilny i solidny.

To tyle na dzisiaj, z fotografowania nieba. Teraz idę o czymś poczytać, a dziś interesują mnie części do iveco. W następnych wpisach, będę kontynuował opisywanie fotografowania nieba w nocy.