wybór-obiektywu

Wybór obiektywu – stabilizacja i mocowanie.

Niedawno omawialiśmy cechy obiektywów. Dzisiaj zajmiemy się równie ważną rzeczą, jaką jest – stabilizacja. Zwróć uwagę czy Twój obiektyw ma wbudowaną stabilizację obrazu. Jest to mechanizm, w którym poprzez wykonywanie ciągłych mikro ruchów kompensuje drgania, po czym je eliminuje. Zazwyczaj stabilizacja poprawia możliwość obiektywu o mniej więcej 1 działkę przysłony. Osobiście uważam, że warto mieć obiektyw ze stabilizacją, więc polecam rozważyć tą kwestię.

Kolejną ważną kwestią jest mocowanie. Większość producentów aparatów, opracowuje własny system mocowania. Dzięki temu wszystkim nam jest łatwiej. Przy wyborze obiektywu, polecam zwrócić uwagę na to, jakie mocowanie stosuje producent twojego aparatu. Wtedy takowy kupujesz. A jeśli później będziesz zmieniać aparat to wtedy całe zgromadzone dotychczas szkło należy również zmienić. Zapytasz, a co z konwerterami lub przejściówkami? To może się wiązać z utratą na jakości zdjęć lub nie będzie komunikacji obiektyw-aparat. Wtedy będzie też konieczność ostrzenia manualnego bez potwierdzenia ostrości w wizjerze.

Także powtarzam, zanim pomyślisz o zakupie obiektywu dowiedz się jakie mocowanie ma Twój aparat. A jeśli masz aparat fotograficzny z matrycą w rozmiarze pełnej klatki – przy wyborze obiektywu, zwróć uwagę na to czy jest on przeznaczony do Twojego aparatu.

A teraz trochę o wadach optycznych w obiektywach. Zaczniemy od ostrości – jak ostro i wyraźnie obiektyw odzwierciedla fotografowaną scenę. Jeśli obiektyw jest ostry, to ciężko nazwać to wadą. Niestety, nie zawsze tak jest bo większość obiektywów przy w pełni otwartej przysłonie prezentuje nieostry obraz. Rozwiązaniem jest lepsze oraz bardziej zaawansowane szkło.

W następnym wpisie, opiszę więcej wad w obiektywach, zaczynając od dystorsji, aberracji itd. Poruszę też temat wyboru ogniskowej, bo to jeden z podstawowych znaków zapytania przy wyborze zestawu obiektywów. Oczywiście, dalej myślę nad kolejnymi tematami, chociaż czuje, że na pisanie o wyborze obiektywów, muszę przeznaczyć jeszcze z dwa wpisy. Chodzi mi po głowie ta motoryzacja. Może naprawa pomp wtryskowych? Zobaczymy 🙂