wady-obiektywu

Wady obiektywu

Przyszedł czas na omówienie wad w obiektywach. Jak obiecałem – dzisiaj trochę o nich porozmawiamy. Bez obaw, Twój obiektyw wcale nie musi posiadać wszystkich niedoskonałości, które tu wymienię. Niestety czasem one występują ale w dosyć małym nasileniu. A teraz wyobraź sobie, że po zrobieniu zdjęcia powstanie zniekształcenie, coś jak wypukły środek zdjęcia. Trochę jakbyś naciągnął zdjęcie na jakąś płaszczyznę. Brzegi są zakrzywione. Nazywamy to dystorsją beczkowatą. Dystorsja poduszkowata to trochę to samo co w wyżej wymienionej – beczkowatej ale tutaj mamy do czynienia z wklęsłością.

Kolejną niedoskonałością z jaką mamy do czynienia to aberracja komatyczna. Będzie ona bardzo widoczna jeśli fotografujesz niebo w nocy. Wtedy na brzegach obiektywu gwiazdy zamiast punktu, stają się kreskami – to jest właśnie typowa koma. A jeśli na brzegach fotografowanych obiektów występują dziwne, kolorowe obwódki to jest to – aberracja chromatyczna. Z nieco innego typu wad wymieniamy dyfrakcję. Powstaje ona przy wysokich wartościach przysłony. To wynika z załamania fali światła przechodzącej przez niewielki otwór, co powoduje pogorszenie naszych zdjęć. Natomiast winietowanie to ciemniejsze miejsca, które powstają na brzegach kadru – dzieje się tak bardzo często w przy szkłach szerokokątnych.

Polecam sprawdzić jakie wady i niedoskonałości występują w Twoim szkle. Pooglądaj testy, artykuły i recenzje. Jeśli robisz zdjęcia w formacie JPG to spokojnie, większość wyżej wymienionych niedoskonałości optycznych pozostanie automatycznie skorygowana. I jak już wspomniałem na samym początku, pamiętaj, że to wszystko może wystąpić w małym nasileniu. W następnych częściach poradnika, głównym tematem będzie wybór ogniskowej. Po kolei opiszę, jaką wybrać co do rodzaju fotografii jaką uprawiasz. Zacząłem też wpis na inne tematy, między innymi naprawa pomp. Możliwe, że zainteresuje was też to jakiego obiektywu ja używam, to też jest w planach. A o samym wyborze obiektywów, mogę mówić bez końca. Mam też nadzieję, że pomogę komuś w wyborze szkła i nie wystraszę ilością wad i niedoskonałości.